İçeriğe geç

Küçük Vampir

Bundan yaklaşık olarak  13 yıl önceydi. İlkokuldaydım ve Kubilay isminde çok yakın olduğum bir arkadaşım vardı. O bize gelirdi, ben onlara giderdim, tabiri caizse beraber takılırdık. Benim ailemin maddi durumu pek iyi değildi, arkadaşımın ailesi ise varlıklıydı. Bu sebeple onun benden daha çok kitabı vardı. Hatırladığım kadarıyla ilk olarak “Kar Canavarı’nın Esrarı” kitabını arkadaşımdan ödünç almıştım. Okudukça geri veriyor, birer birer ödünç alıyordum kitapları. Bu şekilde serisinin bir kısmını o zamanlar okuduğum kitaplardan biri de Küçük Vampir’di.

İlk kitabından itibaren Küçük Vampir’i çok sevmiştim. Sabırsızlıkla bir sonraki kitabı okumak için arkadaşımın getirmesini beklerdim. Seriden kaç kitabı okudum, tamamını bitirmiş miydim malesef hatırlamıyorum, ama Küçük Vampir çocukluğumdan güzel bir hatıra olarak anılarımda yer etti.

Yıllar sonra ilk kitabını bu sefer kendim satın aldım. Sanki 13 yıl önceye gitmiş gibi, çocukça bir hevesle okudum. İyi ki okumuşum…

Küçük Vampir bir çocuk kitabı olsa dahi her yaştan kitapseverin okuyabileceği bir seri. Zira temiz ve akıcı üslubu, bana göre çok güzel çevirisi ve bizatihi Küçük Vampir’in kendisi insanın kafasını rahatlatması için çok güzel bir kaynak. Hatta okuma alışkanlığı edinememiş ancak okumak isteyen büyükler eğer Küçük Vampir’i okurlarsa çok iyi bir yol katedebilirler.

Bunun yanında ilkokul çağındaki çocuklara okuma alışkanlığı kazandırmak için çok güzel bir set. 20 adet kitaptan oluşuyor ve her kitapta Küçük Vampir’in bir macerası anlatılıyor. Hikayeye kapılıp gidiyorsunuz…

Bilmiyorum, belki çocukluğumdan kalan bir hatıra olduğu için de bana çok güzel geliyor olabilir ama okumaktan zarar gelmez. Bu yazdıklarımın üstüne Küçük Vampir’i okuyup da beğenmeyen olursa buraya yorum bıraksın lütfen. 🙂


KÜÇÜK VAMPİR

Yazar: Angela Sommer-Bodenburg

Yayınevi: Say Yayınları

Web Sitesi: saykitap.com


ARKA KAPAK METNİ

Anton korku öyküleri okumaya çok meraklıdır; hele vampir öykülerine bayılır. O uzun, sipsivri dişleriyle korkunç görünen vampirlerin maceralarını okudukça tüyleri diken diken olur. Ama günün birinde penceresinden içeri giren küçük vampir hiç de öyle korkunç değildir. Rüdiger’dir bu sevimli vampirin adı. Kitap okumayı, Kızma Vampir oynamayı çok sever.

Anton ve Rüdiger kısa zamanda dost olurlar. Bir de Rüdiger’in her zaman aç olan Dorothee teyzesi olmasa… Ve Anton’un annesiyle babası bu kadar meraklı olmasalar… Anton onlara yeni arkadaşının lime lime olmuş siyah pelerinini neden hiç sırtından çıkarmadığını nasıl anlatsın ki?

Tarih:Çocuk Kitapları

Bu yazı yorumlara kapalı.